Kde je náš Macko Uško?

Autor: Marta Lukáčová | 24.1.2011 o 17:29 | (upravené 24.1.2011 o 18:22) Karma článku: 2,09 | Prečítané:  412x

Určite si ešte každý z vás spomenie na večerníčkovú rozprávku s názvom Macko Uško. Ako dieťa, ktoré sa vždycky tešilo na každý večerníček, tešila som sa aj ja na túto rozprávku. Bola to jedna z mojich najobľubenejších rozprávok, ak nie úplne naobľúbenejšia. Spievala som si s ňou vždy tú úvodnú aj záverečnú pesničku.

Vtedy som si to samozrejme ešte neuvedomovala, ale dnes viem, že táto rozprávka pekne deťom znázorňovala celý denný režim. Ráno Macko vstal, umyl sa išiel sa hrať s kamarátmi. Počas dňa zažil kopec zážitkov a veľa sa z nich poučil. A večer keď to všetko zrekapituloval a zobral si z toho poučenie išiel si ľahnúť do posieľky a spať.

Túto rozprávku sme našej malej stiahli z internetu a tak si teraz ako rodič uvedomujem aký prínos samozrejme pozítivny má táto rozprávka na deti. Napríklad keď dieťa nechce ísť večer spať, keď uvidí, že Macko z rozprávky ide spať, tak potom povie, že aj ono chce ísť spať. Aj keď je to vekovo obmedzene, ale aspoň na dva či tri roky máte postarané.

Dnes už takéto rozprávky nechodia, aj keď aspoň že večerníček ešte funguje. Určite by mohli mnohí namietať, že veď dnes už je technológia tak vyspelá, že dnes už máme oveľa lepšie spracované rozprávky. Súhlasím. Naozaj už máme graficky krajšie rozprávky, no veľakrát mi v nich chýba akási jednoduchosť. Mnohé z nich sú až príliš fantazijné. Často nereálne. Aj keď možno podprorujú u detí ich veľku predstavivosť, myslím si, že sa to už niekedy veľmi preháňa.

Mnohí tvorcovia chcú byť zrejme tak veľmi úspešní a odolní voči toľkej konkurencii aká je dnes vo svete, až pri tom zabúdajú na to, že často, tým najlepším úspechom by bolo, keby do rozprávky vniesli len obyčajnú jednoduchosť každodenného života.

Macko Uško bola rozprávka, kde hrali len obyčajné bábky a všetky tieto bábky nahovoril jeden človek - Michal Dočolomanský. A keďže aj veľmi dobre spieval tak to bolo naozaj radosť počúvať. Aj keď táto rozprávka nebola naša, ale poľská, mali sme v tej dobe aj my svoje vlastné slovenské rozprávky, aj keď možno trochu neskôr. Napríklad spomeniem Kubko a Maťko, to už bola kreslená roprávka, ktorú nahovoril celú tiež jeden herec - Ján Kroner. Takisto skvelá rozprávka, veľmi pekná a taká rýdzo slovenská o bačoch na salaši, ich ovečkách a vernom psíkovi.

A potom tiež kreslená rozprávka Jurošik, veď kto by si nepamätal povestnú vetu: " Ja nešťastný zemepán". Túto rozrpávku zase nahovoril tiež jeden herec - Stano Dančiak. Myslím, že dnes už chodia aj nové časti tejto rozprávky na večerníčku. Tak teda máme aspoň to. A ešteže je dnes ten internet a my môžme čo to stiahnuť, ak nechceme svojim deťom púšťať, len tie fantazijné rozprávky. Alebo keď nechceme, aby sa z tých rozprávok naučili rozprávať skôr po česky ako po slovensky.

Samozrejme nejakou tou výhodou je aj to, keď máte detské kanály a možte si vybrať. No žiaľ niektorí tú možnosť nemajú a tak pre tých, ktorí ju nemajú odporúčam spomínané rozprávky.

A tak teda všetkým detičkám prajem ja a Macko Uško z plyšu dobrú noc.

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?